Syrop glukozowo-fruktozowy - brzmi łagodnie a co kryje w sobie?

Odżywianie jest bardzo ważne dla biegaczy bo to co jemy jest paliwem do wysiłku fizycznego. Po przeczytaniu kilku artykułów zaczełam zwracać uwagę na to jakie składniki mają produkty przetworzone. Staram sie jeśc jak najmniej przetworzone, ale niestety jak każdy lubię słodycze i napoje.
Trafiłam na bloga Johna Bowdena, na wywiad z Beatą Pawlikowską ale także na opinię polskich dietetyków i wszyscy pisali o tym samym o szkodliwości syropu glukozowo-fruktozowego.
Dlaczego jest gorszy od cukru?
Fruktoza powoduje przestawienie się całego metabolizmu, tak że organizm przetwarza jedzenie na tłuszcz. Jest to szczególnie niebezpieczne wokół narządów wewnętrznych, co dotyka także szczupłe osoby. Ten syrop jest mieszanką fruktozy i glukozy ale z przewagą tej pierwszej. Badania pokazują że jest to najgorsza kombinacja jeżeli chodzi o magazynowanie tłuszczu i insulinoodporność.
Jak go unikać? Po pierwsze czytajmy etykiety!
Niestety zauważyłam, że produkty z tym składnikiem są kamuflowane przez producenta. I tak na ciastkach , które miały zielono ciemne opakowanie informacja była wydrukowana małymi literkami w kolorze ciemnego złota.


Jestem pewna, że „emeryt bez okularów” nie ma szansy na przeczytanie tego. Sprawdziłam inne produkty takie jak jogurty, soki, piwo i wyroby piekarnicze i niestety okazało się, że producenci lubią ten składnik, prawdopodobnie jest tańszy niż cukier.
Najbardziej uważajmy na słodzone napoje, radzę w ogóle z nich zrezygnować. Napoje mają to do siebie, że szybko je pijemy i czasem w ciągu minuty chłoniemy mega ilość kalorii. Także sprawdzajcie etykiety i jest to ważne nie tylko dla odchudzających się ale dla wszystkich.

2 komentarze:

 1. nawet soki dla dzieci tym słodzą - powinno być to zakazane!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety firmy produkcyjne sa zainteresowane jak żuzyć mało/taniego składnika.
  Ja sama kiedyś dosłownie nie wyobrażałam sobie dnia bez Kubusia i ciastek. Chodziłam opuchnięta dosłownie a już zaczełam biegać więc halo? skąd?
  było dla mnie dziwne, że uprawiam sport a nie chudnę.
  Dopiero jak zmieniłam nawyki żywieniowe to się poprawiło.

  OdpowiedzUsuń